O projektu

O projektu

PechaKucha Night [peča kuča najt] je pravidelným večerem, na kterém lidé z různých oborů (zejména architektura, design, fotografie a jiné formy vizuálního umění) prezentují svou tvorbu, své nápady, postřehy a názory. Jedná se o akci pro širokou veřejnost, nejen pro odborníky a nadšence. Akce je bez vstupného a kapacita všech předchozích akcí byla v Ostravě beznadějně naplněna, patří tak mezi nejúspěšnější ostravské kulturní akce.

Akce probíhá ve více než 660 městech po celém světě, do Ostravy ji v srpnu 2010 přitáhl tým nadšenců ve složení Martin Lindovský, Lukáš Adámek, Jiří Vicherek, Pavel Polok, Tereza Bednaříková a Klára Žilová. PechaKucha Night má svůj původ v Japonsku, odtud také exoticky znějící název „peča kuča“, což je v japonštině citoslovcem zvuku konverzace, velmi volně bychom PechaKucha Night přeložili jako „Noc tlachů“.

PechaKucha Night se odlišuje od jiných akcí na propagaci umění a kultury. Zejména formátem prezentací 20×20, kdy každý prezentující, bez ohledu na jeho věhlas, má přesně 20 slidů/snímků a každý běží po dobu přesně 20 vteřin. 6 minut a 40 vteřin je tedy doba, během které stihne vystupující osobnost představit své nápady a dílo a přitom nenudit publikum přílišnými detaily. Druhým netradičním prvkem, kterým si získala široké publikum na celém světě, je neformální atmosféra. Nedělitelnou součástí každé akce je afterparty, na které má člověk možnost se osobně setkat a pobavit se jak s organizátory, tak se samotnými prezentujícími.

Prezentujícími jsou jak špičky svých oborů s mnoha oceněními a známým portfóliem, tak začínající umělci. Jedinými kritérii výběru jsou schopnost nadchnout publikum, inspirovat či přinést něco nového.

PechaKucha Night Ostrava pokaždé mění místo uspořádání. Od první PechaKucha v industriálním Provozu Hlubina v tehdy ještě nerekonstruované Dolní oblasti Vítkovice jsme se objevili například v Domě umění, klubu Fabric, Dole Michal, sále zastupitelstva města Ostravy, Evangelickém Kristově kostele, abychom jubilejní desátou završili opět v nyní už upravené Dolní oblasti Vítkovice – v multifunkční aule Gong. Našim cílem je dávat tradiční ostravská místa do netradičního spojení s PechaKucha a rozšiřovat tak kulturní mapu Ostravy.

Mezi osobnostmi, které měli účastníci možnost slyšet a osobně poznat byli například architekti ze studia SIAL – autoři známého vysílače na Ještědu, studio Najbrt – tvůrci ostravského loga OSTRAVA!!! či pražského městského loga Praha/Prague/Prag/Praga, Josef Pleskot – jeden z nějvýznamnějších českých architektů. Vystupoval třeba ale také tatér Ondrash, známý designér Jan Čapek, či proslavený výtvarník Petr Kvíčala. Seznam všech prezentujících pak naleznete v našem archivu.

Milníkem byla desátá PechaKucha Night Ostrava, která proběhla v Multifunkční aule GONG. Necelých 1600 lidí svou účastí udělalo z této akce třetí nejvetší PechaKucha Night na světě v konkurenci 660 měst. Větší akce zažila pouze města Tel Aviv a Londýn.

Projekt dále pokračuje a i dále má za cíl pravidelně překvapovat a inspirovat všechny, kteří si chtějí rozšířit obzory.

I taught write my paper for me face to face and online part time for, oh, probably a little bit less than a full year before I decided I was going to take the jump and do this all the time