4 roky PechaKucha Night Ostrava

V dnešní den si každoročně připomínáme sovětskou invazi z roku 68. Pro nás však 21. srpen znamená ještě jedno důležité výročí. Přesně v tento den se totiž v roce 2010 konala úplně první PechaKucha Night Ostrava.

Do nezasíťovaného baráku bez vody, Hlubině v Dolní oblasti Vítkovic, se tehdy přišlo podívat více než 350 z vás na divně znějící akci o designu a architektuře. Dodnes nevíme, kolik z vás byli naši kamarádi, kteří chtěli podpořit náš nový bláznivý projekt, kolik návštěvníků vyburcovalo všeobecné nadšení kolem kandidatury města Ostrava 2015 a kolik znalo koncept PKN z jiných měst (tehdy jich bylo po světě cca 330, z toho v ČR 2). Co však víme je, že celá akce vznikla z potu, slz a čirého nadšení. Byli jsme kompletně bez peněz, o dělání podobné akce jsme toho nevěděli mnoho a podcenili jsme váš zájem. Nikdo z nás si absolutně nedovedl představit, co bude následovat, jak PechaKucha Night změní nás a naše životy, ovlivní životy jiných a beze sporu i ostravskou kulturní scénu.

Peča se od té doby konala v dalších prostorech. Dovedla diváky na místa, kam by se jinak nepodívali, či představila místa, které dnes patří na kulturní mapu.

Z Hlubiny, kde jsme vytírali asi 6x a pořád tam byl prach, jsme se posunuli do NDM, sálu zastupitelstva Nové radnice či do tehdy neznámého Cooltouru. Do Fabriku vás přišlo více než o den dříve na Rytmuse. Povedlo se nám po více než 10 letech otevřít Alfu.

Kapitola sama pro sebe je „desítka v Gongu“, kdy jsme se díky vám zařadili s 1680 návštěvníky za Tel Aviv a Londýn jako třetí největší PechaKucha Night na světě.

Ostravskému publiku jsme představili necelé dvě stovky designérů, architektů, kulturních či společenských iniciativ, fotografů, výtvarníků, umělců či jinak inspirativních osobností.

Mnohem důležitější než výčet míst, hostů a úspěchů jsou však malé magické momenty, kterým jsme měli společně možnost být svědky, osudová setkání a zážitky, které si z peči, jejího organizování a všeho kolem ní odnášíme.

Ostravská peča byla dějištěm prvních polibků, DJských setů pod křížem, ilegálních ohňostrojů i znovusetkání umělců po letech. Pan architekt Pleskot udělal spontánní tříhodinovou komentovanou prohlídku Dolní oblasti, … Vznikly zde nové umělecké projekty, nové obchodní příležitosti, nové lásky i přátelství.

Od té doby se toho mnohé změnilo. PechaKucha Nights je ve více než 700 městech po celém světě, co je však ještě úžasnější, tak jen v České republice jí pořádá DESET měst. A co teprve samotná Ostrava! Dolní oblast ožila nejen Coloursama, Cooltour je velmi známou institucí, v Ostravě se děje čím dál tím víc a tím lepších a zajímavějších akcí. Doufáme, že co se nezměnilo je samotná peča, že se nám daří i po 4 letech vás stále překvapovat, představovat zajímavé lidi, že si pořád odnášíte „wow“, „aha“ nebo „jééé“ pocit z každé naší akce.

Co jsme vám ale tím vším vlastně chtěli doopravdy říct?

Každému z nás, co pro vás peču připravujeme, změnil tento projekt život. Doufáme, že se nám podařilo změnit ho i vám, byť by to bylo i něčím tak prostým jako je příjemně strávený večer.

Dnes slavíme 4 roky a budeme velmi rádi, když je oslavíte s námi. Stačí si vzpomenout na některé příjemné chvíle, které jste s námi prožili.

 

 

 

 

P.S. Dnes vzpomínáme, každý jiný den se však díváme dopředu. Chystáme pro vás další akce, stay tuned!

About this write my essays within https://overnightessay.co.uk/ course this course will help you prepare for and improve your performance on the ap psychology exam